kontakt@weterynariabytom.pl 608 624 289 Poniedziałek- Piątek: 8:00-20:00 | Sobota: 09:00-14:00 | Niedziela: 10:00-12:00

Polidaktylia- jak do tego doszło?

Polidaktylia, czyli posiadanie większej liczby palców niż norma, to interesująca cecha genetyczna obecna u wielu gatunków zwierząt, w tym u ludzi. W świecie zwierząt towarzyszących szczególnie popularna jest wśród kotów, szczególnie rasy Maine Coon.

Polidaktylia stanowi fascynujące pole badań zarówno dla genetyków, jak i ewolucjonistów. Poprzez zgłębianie jej mechanizmów dziedziczenia, możemy uzyskać cenniejsze spojrzenie na różnorodność genetyczną i adaptacyjne strategie w świecie zwierząt.

Jak dotąd naukowcom nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, jak doszło do takiej zmiany w fenotypie. Jedną z teorii natomiast jest, że to mechanizm adaptacyjny pozwalający na zachowanie sprawności w określonych warunkach środowiskowych.

Maine Coon i dziedziczenie polidaktylii

Wśród rasowych kotów, Maine Coon jest szczególnie znanym przykładem polidaktylii. Badania genetyczne sugerują, że ta cecha jest dziedziczona dominująco i może mieć swoje korzenie w genach przekazywanych przez koty pochodzące z Nowej Anglii.

Polidaktylia jako mechanizm adaptacyjny

W kontekście ewolucji, polidaktylia może być traktowana jako adaptacja ułatwiająca przetrwanie w określonych środowiskach. Posiadanie większej liczby palców może zwiększyć zdolność do chwytania zdobyczy lub poruszania się po trudnym terenie, co może przynosić przewagę adaptacyjną.


Choroby związane z polidaktylią

Obecnie istnieje niewiele dowodów sugerujących, że polidaktylia u zwierząt prowadzi do poważnych chorób. Zazwyczaj ta cecha jest jedynie kosmetyczna i nie ma znaczącego wpływu na zdrowie zwierzęcia. Jednakże w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy polidaktylia jest skorelowana z innymi wadami genetycznymi, może istnieć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Zwierzęta polidaktyczne mogą także częściej zapadać na choroby zwyrodnieniowe aparatu ruchu i być bardziej podatne na urazy. Obserwuje się także u nich zwiększoną podatność na infekcje skórne lub problemy z pazurami, szczególnie jeśli dodatkowe palce są słabo rozwinięte lub niewłaściwie umieszczone.

Ważne jest, aby właściciele zwierząt z polidaktylią regularnie monitorowali stan zdrowia swoich pupili i bacznie obserwowali ewentualne anomalie.

A z ciekawostek…

Niegdyś marynarze chętnie zapraszali na pokład wielopalczaste koty, twierdząc, że przynoszą one szczęście i zapewnią im bezpieczny powrót.