kontakt@weterynariabytom.pl 608 624 289 Poniedziałek- Piątek: 8:00-20:00 | Sobota: 09:00-14:00 | Niedziela: 10:00-12:00

10 rzeczy, które muszą znaleźć się w domowej apteczce dla psa i kota. Część 1 cyklu „DOMOWA APTECZKA”

Niezależnie od tego, czy wasz futrzasty przyjaciel jest kotem, czy psem, odpowiednia apteczka może być twoim sprzymierzeńcem w nagłych sytuacjach.

Oto kilka prostych, dostępnych w Polsce produktów, które warto mieć pod łapką.

1. Sprzączki do zabezpieczania opatrunków

W razie skaleczenia czy otarcia dobrze jest zabezpieczyć ranę. Sprzączki do opatrunków pomogą utrzymać opatrunek na miejscu, zabezpieczając ranę przed zanieczyszczeniem. Doskonale w tym temacie odnajdują się samoprzylepne bandaże elastyczne, które możesz zakupić w niemal każdej aptece, a także sklepach wielkopowierzchniowych np. sieci Action i Tedi (tam wiemy, że są, ale pewnie nie tylko tam)

2. Roztwór do dezynfekcji

Dezynfekcja jest kluczowa w procesie gojenia się ran. Roztwór antyseptyczny na bazie jodu lub chlorheksydyny będzie skuteczny w oczyszczaniu ran i zapobieganiu infekcjom.

3. Gaza i bandaże

W razie potrzeby, niezbędne są środki do założenia opatrunku. Gazę i bandaże można stosować w przypadku mniejszych ran lub oparzeń.

4. Szampon przeciwbakteryjny

Świetnie sprawdzi się nie tylko w utrzymaniu codziennej higieny, ale także przy otarciach, zapaleniach skóry oraz jako profilaktyka po wodnych zabawkach.

5. Szczotka i grzebień

Nie tylko skóra, ale również sierść jest ważna dla zdrowia zwierzaka. Regularne czesanie pomaga w utrzymaniu higieny i zapobiega zbieraniu się kołtunów.

6. Pęseta

Często psom i kotom zdarza się złapać kleszcza. Pęseta pomoże w bezpiecznym usunięciu kleszcza, unikając ryzyka infekcji. W aptekach oraz lecznicach weterynaryjnych można zakupić specjalistyczne urządzenia do usuwania kleszczy bez ryzyka pozostawienia ich części w ciele zwierzęcia.

7. Preparat na ukąszenia owadów

Latem owady mogą być nieodłącznym utrapieniem. Preparat na ukąszenia łagodzi swędzenie i obrzęk po ukąszeniach owadów.

8. Rękawiczki jednorazowe

Warto mieć przy sobie rękawiczki jednorazowe do manipulowania ranami czy opatrunkami, aby uniknąć zakażeń krzyżowych.

9. Termometr

Monitorowanie temperatury jest ważne przy podejrzeniu choroby. Tutaj jesteśmy bezwzględnymi tradycjonalistami i preferujemy termometr standardowy z pomiarem w odbycie. Temperatura ciała jest uzależniona od gatunku oraz wieku zwierzęcia – tutaj pomocny okaże się Google.

10. Koc ratunkowy

W sytuacjach awaryjnych, takich jak wychłodzenie czy przegrzanie, koc ratunkowy może pomóc w regulacji temperatury ciała zwierzaka. Jest on szczególnie przydatny, gdy wybieramy się na letnie upały.

Pamiętaj, że apteczka to narzędzie pomocy w sytuacjach nagłych, ale w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem. Zdobądź wiedzę na temat pierwszej pomocy dla zwierząt i naucz się jak działać w różnych sytuacjach. Twój pies czy kot doceni twoją gotowość do opieki i wsparcia, kiedy tego najbardziej potrzebuje. Zdrowia i radości w towarzystwie pupila! ?