kontakt@weterynariabytom.pl 608 624 289 Poniedziałek- Piątek: 8:00-20:00 | Sobota: 09:00-14:00 | Niedziela: 10:00-12:00

Potrzeby każdy jakieś ma…

O tym jak wygląda PIRAMIDA POTRZEB Twojego zwierzaka. Podpowiadamy jak zapewnić zwierzęciu dobrostan oraz szczęśliwe życie.

O tym, że w ludzkiej psychologii istnieje coś takiego jak piramida potrzeb, każdy zapewne wie. Że zwierzaki mają potrzeby, to także każdy wie, ale czy wiecie, jak wygląda ich piramida? Podpowiadamy!

Potrzeby stałe

Potrzeby dzielą się na te STAŁE. Są one takie same dla każdego gatunku. Do takich potrzeb zaliczamy:

  • potrzebę jedzenia i picia,
  • potrzebę oddawania kału i moczu,
  • potrzebę odpoczynku i snu.

Już na pierwszy rzut oka widać, że są to potrzeby BEZWZGLĘDNE wynikające z fizjologii. Ale do tej listy dochodzi… POTRZEBA BYCIA BEZPIECZNYM! To także potrzeba stała dla każdego stworzenia. Bezpieczeństwo wpływa na wszystkie inne potrzeby, a jego brak może skutecznie zachwiać całą piramidę i zdrowie.
Gdy nasze bezpieczeństwo jest zachwiane organizm szybko pokazuje nam co o tym myśli. Tak samo zachowują się organizmy naszych zwierząt.

W odniesieniu do psów oraz kotów możemy do naszej piramidy dodać jeszcze kilka ważnych elementów i wyglądałaby ona mniej więcej tak (z drobnym różnicami gatunkowymi):

Potrzeby zmienne

Te elementy to tzw. POTRZEBY ZMIENNE, wynikające zarówno z różnic gatunkowych, jak i charakteru samego zwierzęcia. Aktywność, czy potrzeby socjalne to mocno zindywidualizowany temat, wynikający nie tylko z temperamentu zwierzęcia i jego preferencji, ale także rasy. Co niezwykle ważne, potrzeby zmienne i ich umiejscowienie w piramidzie zmieniają się wraz z wiekiem zwierzęcia. Nie jest tajemnicą, że zwierzę starsze, geriatryczne, ma je zupełnie inne niż szczenię, czy kocię.

W celu zadbania o dobrostan zwierzęcia należy skupić się na każdym elemencie piramidy, nie tylko na samych potrzebach stałych.
Dla przykładu: znudzony pies czy kot, sfrustrowany swoją sytuacją może produkować ogromne ilości kortyzolu, a w związku z tym wpływamy (nie bezpośrednio) na jego poczucie bezpieczeństwa, czyli naruszamy jedną z najważniejszych fundamentów piramidy!

Oczywiście to mocne uproszczenie, jednakże zachęcamy Państwa do poznawania szczegółowo potrzeb Waszych pupili, i jesteśmy przekonani, że możecie być mocno zaskoczeni (szczególnie w odniesieniu do potrzeb innych gatunków, niż psy czy koty).

Śledźcie także naszego FB, tam dzielimy się z Państwem ciekawymi materiałami, darmowymi webinarami i linkami 🙂