kontakt@weterynariabytom.pl 608 624 289 Poniedziałek- Piątek: 8:00-20:00 | Sobota: 09:00-14:00 | Niedziela: 10:00-12:00

O kościach słów parę…

Kości w diecie psów to mocno kontrowersyjny temat, owiany wieloma mitami. W tym temacie można popełnić wiele okropnych w skutkach błędów.

Jakiś czas temu zaprosiliśmy Was do udziału w dyskusji na temat kości i byliśmy bardzo ciekawi jej rozwoju.
Kości w diecie psów to mocno kontrowersyjny temat, owiany wieloma mitami. Jeśli ktoś nie śledzi tematu na bieżąco to może popełnić wiele okropnych w skutkach błędów.

A więc czy można podawać psu kości?

Na szczęście czasy, gdy królowały w miskach naszych zwierząt gotowane kości z kurczaka oraz wielkie gnaty wieprzowe odchodzą w niepamięć. Coraz więcej właścicieli jest świadomych ich szkodliwości.

Tak naprawdę bezpieczeństwo kości to skomplikowany temat, gdyż trudno uznać je za 100% bezpieczne (ale za niebezpieczne też).
Aby natomiast zwiększyć ich bezpieczeństwo należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

1. Kości nie mogą być gotowane.
2. Nie używamy kości nośnych dużych zwierząt, a jedynie kości mięsne, szkieletowe.
3. Aby kość była bezpieczna musi być gęsto otulona mięsem, im więcej tym lepiej.
4. Aby kość otulona mięsem była bezpieczna musi być ona dostosowana do wielkości zwierzęcia, a psiak musi być nauczony jedzenia takiego pokarmy – nie może być łapczywy, ani też przebiegły. Dlaczego przebiegły? Są takie psiaki, które zjadają na początku samo mięso, a po ostaniu się gołej kości przechodzą do dalszej konsumpcji. W takiej sytuacji kość powinna zostać zabrana.
5. Nie pozostawiamy zwierzęcia samego bez nadzoru. Nie jest dobrym pomysłem pozostawianie takiej przegryzki na wyjście do pracy, aby zwierzak się nie nudził. TO BARDZO NIEBEZPIECZNE!
6. Tego typu dodatek najlepiej tolerowany jest przez zwierzęta będące na diecie BARF/RAW. Są one przyzwyczajone do spożywania pokarmu bez obróbki termicznej.
7. Mięso wraz z kością powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła oraz być jakości zdatnej do spożycia przez człowieka. To zmniejsza ryzyko zarażenia groźnymi drobnoustrojami (one nie są mitem).
8. Kości nie powinny stanowić znaczącej części diety, a jedynie niewielki dodatek (o czym doskonale wiedzą BARFujący).
9. Oprócz dostosowania do wielkości oraz temperamentu psiaka, ważne jest, aby zwrócić także uwagę na predyspozycje rasowe zwierzęcia np. do skrętu żołądka.

Kości są istotnym elementem diet surowych, jednak należy pamiętać, że takie zwierzaki były stopniowo przyzwyczajane do pełnej mieszanki z różnymi komponentami.

Kości czyszczą zęby?

Absolutnie to mit. Kości nie czyszczą zębów bardziej niż inne pokarmy stałe, a dodatkowo często powodują ich uszkodzenie.


Jakie jest nasze zdanie?

Jeśli zwierze dostaje pełnoporcjowy pokarm to, rozważając bilans strat i korzyści, nie widzimy wskazań to podawania kości, zbyt wiele razy mierzyliśmy się z poważnymi konsekwencjami. Ogólnie nie jesteśmy zwolennikami kości w diecie codziennej (w BARF preferujemy mielone), ale to nasze subiektywne zdanie, poparte naszymi doświadczeniami. Jednak uważamy, że każdy ma prawo wyboru, a do nas należy szerzenie wiedzy i zwiększanie bezpieczeństwa. Edukacja jest ważna, a wielu opiekunów nadal podaje kości z kurczaka, w dodatku z rosołku, stąd postanowiliśmy napisać też i o tym.