kontakt@weterynariabytom.pl 608 624 289 Poniedziałek- Piątek: 8:00-20:00 | Sobota: 10:00-12:00 | Niedziela: 10:00-12:00

Kastracja pediatryczna zwierząt

Wokół kastracji narosło przez lata wiele mitów i legend. Postaramy się krótko opowiedzieć o zaletach i wadach zabiegu u pacjentów pediatrycznych.

Wokół kastracji młodych zwierząt narosło przez lata wiele mitów i legend. Nadal wśród lekarzy weterynarii znajdziemy takich, którzy nie wykonują zabiegu u zwierząt, które nie ukończyły roku życia. Postaramy się pokrótce odpowiedzieć na nurtujące pytania i przybliżyć wady oraz zalety wykonania zabiegu w tak czesnym etapie życia.

PACJENT PEDIATRYCZNY, czyli jaki?

To pies/ kot w wieku od 4 do 12 tygodnia życia. Kastracja zwierzęcia powyżej 12 tygodnia życia nie jest już traktowana jako kastracja pediatryczna. Zwierzę na tym etapie życia fizjologicznie i metaboliczne jest w pełni rozwinięte i należy traktować go jako osobnika MŁODEGO DOROSŁEGO.

GŁÓWNE ZALETY…

Największą zaleta zabiegu pediatrycznego jest szybkość wybudzania się ze znieczulenia oraz tempo rekonwalescencji. Większość zwierząt poddanych wczesnemu zabiegowi dzięki dziecięcej energii, ciekawości świata oraz ufności nawet nie zauważa, że coś się stało! Dzięki temu minimalizujemy stres, co pozwala budować trwałą więź z opiekunem, bez zaburzania poczucia bezpieczeństwa w późniejszych etapach. Kastracja pediatryczna niesie też za sobą mniejszą ilość komplikacji i powikłań pooperacyjnych. Zabieg świetnie sprawdza się wśród stad hodowlanych, jako zabezpieczenie przed rozmnażaniem zwierząt nieprzeznaczonym do rozrodu.

… I WADY

Oczywiście jak każdy zabieg i niesie za sobą także wady. W przypadku kastracji pediatrycznej może nastąpić zwiększenie długości kości przez opóźnienie zamykania ich nasad. Początkowo istniała obawa, że zwiększenie długości kości wpłynie na ich wytrzymałość, jednak wieloletnie badania pokazują, że nie ma to wpływu na łamliwość kości, czy też wzrost ryzyka wystąpienia chorób stawów. Dodatkowo w przypadku zabiegów wykonywanych pomiędzy 6, a 8 tygodniem życia może pojawić się niedorozwój zewnętrznych narządów płciowych.

Dlaczego więc tak mało lekarzy weterynarii wykonuje zabiegi kastracji pediatrycznej?

Nadal wśród lekarzy weterynarii znajdziemy takich, którzy nie wykonują zabiegu u zwierząt, które nie ukończyły roku życia. W głównej mierze spowodowane jest to osobistymi przekonaniami. Zabiegi kastracji pediatrycznej są od wielu już lat niezmiernie popularne poza granicami naszego kraju (np. w USA, Australii czy Wielkie Brytanii), w związku z tym można ocenić skutki długofalowe. Obecna wiedza naukowa wskazuje, że korzyści z jej stosowania zdecydowanie przewyższają wady, a zabieg uznaje się za niewykraczający bezpieczeństwem poza standardowe ryzyko. Oczywiście temat jest złożony, a my zawsze chętnie odpowiemy na pytania podczas indywidualnej konsultacji w jednej z naszych dwóch placówek.

Dokładne dane znajdziesz w zakładce KONTAKT.

Zachęcamy także do zapoznania z bardziej obszernym opracowaniem TUTAJ