kontakt@weterynariabytom.pl 608 624 289 Poniedziałek- Piątek: 8:00-20:00 | Sobota: 10:00-12:00 | Niedziela: 10:00-12:00

Czy szczenię może jeść pokarm przeznaczony dla zwierząt dorosłych?

W tym poradniku dowiesz się, czy powinieneś wpadać w panikę, gdy omyłkowo zakupisz dla szczeniaka pokarm dedykowany psom dorosłym

Pora karmienia, otwierasz szafkę z zapasami i widzisz ziejącą pustkę, a w sklepie „na dole” mają tylko wersję ADULT (dla dorosłych zwierząt) ulubionego pokarmu lub zupełnie niesprawdzone przez Ciebie i twojego pupila marki? A może już dokonałeś przez przypadek złego zakupu i naszła Cię wątpliwość, czy aby na pewno możesz poczęstować tym swoje maleństwo?

Do kiedy szczeniak jest szczenięciem, a kiedy osiąga wiek dorosły?

Okres szczenięcy u psów jest różny dla różnych ras i trwa od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku dużych ras okres szczenięcy może trwać nawet do 2 lat, podczas gdy u małych ras, takich jak yorki czy shih tzu, może trwać tylko kilka miesięcy (8-10 miesięcy).

Ogólnie rzecz biorąc, psy uważa się za szczenięta do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej oraz osiągnięcia docelowej masy ciała (oceniając prawidłowy BCS w 9 punktowej skali). Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i tempo jego rozwoju może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rasa, genetyka i styl życia.

Czy szczenię może jeść pokarm dla zwierząt dorosłych?

Nie. Szczenięta potrzebują innego składu pokarmu niż dorosłe zwierzęta, ponieważ ich organizmy rosną i się rozwijają. Pokarm dla dorosłych zwierząt może zawierać zbyt mało białka, witamin i składników odżywczych, których potrzebują szczenięta, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie i rozwój. Z tego powodu zaleca się, aby szczenięta karmić specjalnym pokarmem dla szczeniąt, który dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dlaczego pokarm dla szczeniąt ma więcej kcal w tej samej ilości, porównując do pokarmu dla psów dorosłych?

Pokarmy dla szczeniąt są bardziej skoncentrowane. Mają większy ładunek energetyczny, aby sprostać wyzwaniom rozwoju rosnącego organizmu przy mniejszej ilości pokarmu w misce, tak aby dzienna zalecana dawka pokarmu została przez malucha zjedzona. Tylko wtedy mamy pewność, że szczeniak otrzymał tyle składników odżywczych, ile potrzebuje.

Skąd mamy wiedzieć, ile potrzebuje zjeść pokarmu nasz pies?

Na opakowaniu pokarmu została zalecona dawka pokarmowa dla zwierzęcia. Niestety, są to sugestie uśrednione. Czasem zdarza się tak, że na proponowanych porcjach zwierzę spada z wagi lub nadmiernie tyje. Jeśli pojawia się taki problem, warto zasięgnąć porady dietetyka zwierzęcego, który pomoże nam w doborze optymalnego systemu żywienia.

Wróćmy teraz do naszego przykładu.

Pora karmienia, otwierasz szafkę z zapasami i widzisz ziejącą pustkę, a w sklepie na dole mają tylko wersję „adult” (dla dorosłych zwierząt) ulubionego pokarmu lub zupełnie niesprawdzone przez Ciebie i twojego pupila marki?

Czy w takiej sytuacji należy wybrać pokarm w wersji ADULT, czy pokarm, którego wcześniej nie mieliśmy?

Zasadniczo nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W pierwszej kolejności warto rozważyć skład SUROWCOWY wersji junior oraz ADULT firmy już stosowanej. Skład analityczny zwykle będzie różny.

Jeśli oba nie różnią się znacząco, jednorazowo nic nie stoi na przeszkodzie rotacji pomiędzy wersją dla szczeniąt i psów dorosłych. Natomiast zamiana pomiędzy firmami może odbić się na zdrowiu naszego zwierzaka, z powodu zbyt krótkiego okresu wprowadzenia. Szczególnie u bardzo młodych zwierząt może to doprowadzić do problemów z układem pokarmowym i ogromnego stresu, zwierzaka i opiekuna. Tę opcję należy brać pod uwagę jako ostatnią, gdy inne możliwości zostały wyczerpane (środek lasu, lepianka i brak sklepów w promilu 50 km).

Tutaj dla przykładu porównanie składu pokarmu RAW PALEO w wersji dla szczeniąt i psów dorosłych. Dane pochodzą ze strony producenta.

Widzimy, że skład SUROWCOWY (tj. składniki, z jakich stworzono pokarm-mięso, zboża, dodatki) jest niemal taki sam, więc KRÓTKOTRWAŁE podanie szczenięciu nie powinno zaszkodzić.

Pokarmy te różnią się natomiast dodatkiem skorupek jaj, co ISTOTNIE wpływa na rozwój szczeniąt, oraz innymi elementami (niewyszczególnionymi) wpływającymi na spełnianie zaleceń żywieniowych odpowiednich dla szczeniąt (FEDIAF, NRC).
Warto skonsultować się z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym, aby uzyskać indywidualne zalecenia dotyczące żywienia dla Twojego zwierzęcia, zapraszamy do KONTAKTU.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyczerpująco wyjaśnić różnice.  

O zaleceniach natomiast bliżej napiszemy w innym poradniku.