kontakt@weterynariabytom.pl 608 624 289 Poniedziałek- Piątek: 8:00-20:00 | Sobota: 09:00-14:00 | Niedziela: 10:00-12:00

Co zrobić, gdy zaginął zwierzak ?

Twój zwierzak ma tendencję do uciekania, gdy tylko widzi okazję? A może zwykle to efekt przypadku? Cokolwiek jest przyczyną to i tak BARDZO NIEDOBRZE.

Powiedzmy sobie szczerze, że samotne wyprawy czworonoga mogą zakończyć się bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami, zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna, a najłagodniejszymi z nich są wielogodzinne poszukiwania.
Niestety zwykle wystarcza chwila nieuwagi, aby niesforny pupil (często nawet ten, który wcześniej o tym nawet nie myślał) zręcznie uciekł przed nawołującym go opiekunem.

Jakie zwierzęta najczęściej się gubią?

Gdy myślimy o uciekającym zwierzaku mamy przed oczami młodego, pełnego werwy psiaka, którego „przytłacza” jego własna energia.
To prawda, że zwykle odpowiadają za to geny i temperament, jednak zapewne mocno was zdziwmy informacją, że często zaginione psy trafiające do schronisk to staruszki, które nigdy wcześniej nie uciekły!
Zwykle to psiaki powyżej 10 roku życia, które poszły powąchać trawkę obok – jak nietrudno się domyślić, z powodu stępionych już wiekiem zmysłów szybko okazywało się, że trawka obok znajduje się kilka kilometrów dalej…
Czy wiesz, że starsze psiaki często idą przed siebie w poszukiwaniu znajomego zapachu w zupełnie nielogiczny sposób i mogą znaleźć się naprawdę daleko od domu?

Podobnie ma się sprawa z kotami, lecz tutaj znalezienie niezaczipowanego pupila może być bardzo problematyczne, z kilku powodów, którym poświęcimy osobny wpis.

Co należy zrobić, gdy zgubi się pies lub kot?

Trzeba zacząć poszukiwania niezwłocznie, gdy tylko pierwszy obchód po okolicy nie przeniesie oczekiwanego rezultatu. Zacznij od poinformowania najbliższych schronisk, fundacji zajmujących się ochroną zwierząt oraz lecznic weterynaryjnych.
Jest duża szansa, że już nawet kilkadziesiąt minut po ucieczce zwierzak zostanie zabezpieczony przez schronisko!

Pamiętaj, że każde miasto ma podpisaną umowę z konkretnym schroniskiem lub punktem przetrzymań, do którego trafiają zguby. Warto więc – jeśli w Twoim mieście takiego nie ma, zorientować się, gdzie zagubione zwierzaki są odwożone.
Najłatwiej to zrobić kontaktując się z Urzędem Miasta lub Strażą Miejską.

Co zrobić, aby pies nie uciekał?

Nie ma jednej złotej rady na ucieczki pupila – każdy zwierzak może mieć inną motywację oraz potrzebę – czasem to działanie umyślne, czasem zwykły przypadek. Koniecznie trzeba spróbować zrozumieć, co stanowi podłoże problemu i je wyeliminować. Czasem jednak może nie obyć się bez pomocy profesjonalisty – behawiorysty zwierzęcego.

Jak zabezpieczyć psa przez zagubieniem?

Pamiętaj, że to do opiekuna należy odpowiednie zabezpieczenie swojego podopiecznego przed ewentualnym zagubieniem. Rozumiemy, że nie wszystko można przewidzieć. Nie zawsze jest możliwość pełnej kontroli nad zwierzakiem np. pies ma do dyspozycji własny ogród, a ku zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że ogrodzenie nie stanowi należytej przeszkody. Czasem ucieczka to także efekt niefortunnego zbiegu zdarzeń. Warto jednak nie tracić czujności – samotny spacer podopiecznego może zdarzyć się w każdym momencie jego życia.

Aby jednak psiak szybko mógł wrócić do domu, warto zadbać, aby jego niezbędnym ekwipunkiem była adresówka. Im prostsza i czytelniejsza, tym lepiej dla pupila. Zazwyczaj są to metalowe blaszki z wygrawerowanym imieniem zwierzęcia i numerem telefonu do opiekuna. Trzeba jednak pamiętać, aby był stale dostępny – zagraniczne delegacje raz w miesiącu, ciągłe zmiany numeru czy też praca z wyłączonym telefonem zdecydowanie go dyskwalifikują.

A co, gdy pies zgubi adresówkę…?

Z pomocą przychodzą nam czipy. Czip wprowadzony metodą iniekcji pod skórę zwierzęcia umożliwia szybkie i precyzyjne namierzenie właściciela zguby. Czip można wszczepić przy okazji rutynowej wizyty w naszej przychodni weterynaryjnej – dostępne są na bieżąco. Więcej o tym temacie, napiszemy już niebawem.

W naszych przychodniach nie tylko wszczepiamy czipy, ale także masz pewność, że został on poprawnie zarejestrowany w MIĘDZYNARODOWEJ Bazie Danych SAFE-ANIMAL

Najlepiej jest zapobiegać…

Najłatwiejszą metodą na szybkie odnalezienie zwierzaka jest… niedopuszczanie do jego ucieczki. To do nas należy przewidywanie (np. za niski płot, tendencje do podkopywania).  Zwierzak niesłuchający poleceń, czy też pies z cechami demencji lub lękliwy wymagają indywidualnego podejścia. Do jego zabezpieczenia należy podejść szczególnie starannie (np. obroża + szelki jednocześnie, spacery tylko pod kontrolą smyczy). Najbardziej zalecane w takich sytuacjach sa szelki typu QUARD. Prawdą jest, że wiele psiaków doznaje podczas swoich wycieczek trwałych i nieodwracalnych urazów. Zdarza się także, że przypłacają chwilę wolności życiem. Warto zatem poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej metody.