kontakt@weterynariabytom.pl 608 624 289 Poniedziałek- Piątek: 8:00-20:00 | Sobota: 09:00-14:00 | Niedziela: 10:00-12:00

Co jedzą króliki ?

Nie każdy opiekun jednak wie, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta królika. To błąd mogący kosztować naszego pupila zdrowie!

Większość opiekunów tych sympatycznych zwierzaków doskonale wie, że są one dosyć delikatne, a problemy ze strony układu pokarmowego nie należą do rzadkich przypadłości. Nie każdy opiekun jednak wie, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta królika. To błąd mogący kosztować naszego pupila zdrowie! Nie od dziś bowiem wiadomo, że żywienie pełni ogromną rolę w życiu każdego stworzenia, a nieprawidłowości mogą powodować mniej lub bardziej poważne choroby.

Zagadki przewodu pokarmowego królików…

Układ pokarmowy królików to skomplikowana „maszyna”, różniąca się znacząco od układu pokarmowego innych zwierząt domowych. Wymaga zatem specjalnego traktowania.
Układ pokarmowy królików z powodu słabego umięśnienia nie opróżnia się tak płynnie, jakbyśmy tego chcieli. Aby pokarm był prawidłowo trawiony, musi być „popychany” kolejną spożytą porcją. W związku z tym (oraz innymi czynnikami) królik MUSI (niemal) STALE JEŚĆ.
Wynika to także z małej objętości żołądka.

Często zgłaszają się do nas pacjenci, którzy od kilku dni prawie nie jedzą, nie wypróżniają się, są apatyczni. Zaburzenie spożywania pokarmu powinno być alarmem dla właściciela już pierwszej domy. KRÓLIK NIE MOŻE GŁODOWAĆ. Prowadzi to do atonii przewodu pokarmowego, powstania nadżerek (ubytków) błony śluzowej żołądka oraz zatrzymania perystaltyki jelit(co nietrudno zauważyć po znacznie zmniejszonej ilości wypróżnień).
A to dopiero początek. Pokarm zalegający w układzie pokarmowym zalega, fermentuje oraz z powodu nagromadzenia znacznej ilości gazów powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, oraz może doprowadzić do wielu poważnych następstw zdrowotnych (np. rozszerzenie żołądka, a nawet zgonu).

Naturalne żywienie?

Przez ostatnie kilkanaście lat w króliczych miskach królowały ziarna. Opiekunowie zachęceni kolorowymi obrazkami na opakowaniach pokarmu byli przekonani, że podejmują właściwą decyzję podczas wyboru mieszanki. Aby dieta nie była nudna, dodatkowo urozmaicana była w warzywa oraz owoce (choć te drugie znacznie rzadziej). Wiemy już jednak, że powyższy model – skonstruowany dla zwierząt hodowanych w celach mięsnych; u królików mających długo cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem nie znajdzie zastosowania.

Powiedzmy sobie szczerze, że model ten może prowadzić do wielu chorób!

*Dla porównania dieta królika dzikiego składa się w większości z trawy, a tylko niewielki udział stanowią rośliny zielne.

Jak zatem powinna wyglądać dieta królika domowego?

WODA

Nie zaskoczymy nikogo, jeśli powiemy, że królik powinien mieć dostęp do wody CAŁY CZAS, szczególnie przy dużej podaży suszonek. Poidła natomiast opróżniają się zastraszająco szybko, więc należy je monitorować kilka razy dziennie.

SIANO

Nieodzowny element króliczej diety. Musi w niej być, i stanowić jej podstawę (ok. 70-80%) – to niezaprzeczalny fakt. Siano jest nieocenionym źródłem niezbędnego włókna pokarmowego, które wpływa na cały proces trawienia. Siano należy wybierać ze sprawdzonego źródła, z gwarancją jakości oraz prawidłowego bilansu składników odżywczych. Siana dostępne mogą być w różnych wariantach i wariactwach, z dodatkiem ziół i suszonek, które mogą zwiększyć smakowitość. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy siano nie jest wilgotne, czy pachnie przyjemnie i nie ma dziwnego koloru. Nawet lekko nieświeże siano może być przyczyna kłopotów.

ZIELONKI I WARZYWA

Do zielonek należą m.in. natka marchewki, natka pietruszki, bazylia, różne kiełki, liście krzewów owocowych, oraz wiele roślin uznawanych w Polsce za popularne chwasty np. mniszek lekarski, koniczyna, krwawnik pospolity i wiele innych. Zielonki to pokarm najczęściej spożywany przez dzikie króliki, jednak w warunkach domowych należy podawać je w ograniczonych ilościach. Razem z wybranymi warzywami powinny stanowić ok. 15% dziennej dawki pokarmowej.

WAŻNA INFORMACJA. Zielonki przed podaniem zwierzęciu powinny być dokładnie osuszone.

GRANULAT

Granulaty to pokarm w formie „sprasowanych granulek”. Te dostępne na rynku zwykle są produktami pełnoporcjowymi, tj. zawierają wszystkie aminokwasy i substancje potrzebne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia, jednak ich skład może się różnić w zależności od producenta.

Na zdrowie królika wpływa prawidłowy dobór pokarmu do jego wieku, stanu zdrowia oraz czynników dodatkowych (kastracja, stan okrywy włosowej, waga). Granulat sprawdzi się u zwierząt, które niechętnie pobierają pokarmy, miały wcześniej niewłaściwą dietę, gdyż zapobiega to wybieraniu atrakcyjnych komponentów i zubożaniu diety.


A teraz czas na odpowiedź na najczęściej zadawane nam pytania, pomogą mniej zaawansowanym opiekunom tych uszatych maluchów.

MÓJ KRÓLIK CIERPI Z POWODU POWRACAJĄCEJ BIEGUNKI

Jak pokazują badania to właśnie niewłaściwa dieta (zbyt uboga włókno pokarmowe) należy do najczęstszych przyczyn biegunek tych zwierząt.

MÓJ KRÓLIK NIE CHCE JEŚĆ SIANA…

To poważny problem i należy dążyć do jego rozwiązania. Przyczyn może być kilka. Królikowi to akurat siano nie smakuje. Próbowałeś już kilku? Czy zatem przyjrzałeś się nie tylko firmie, ale i składowi? Jeśli nie z dużym prawdopodobieństwem było to siano łąkowe, o podobnych walorach smakowych pomimo innej nazwy producenta. Warto rozejrzeć się za sianem z dodatkami np. ziół.

Nadal nic? Być może problemem jest podawanie pokarmu „na podłodze”. Są zwierzaki, które nie lubią takiego stylu karmienia i preferują zawieszane paśniki. Dodatkowo często my, jako opiekunowie, mamy tendencję dla lepszego zagospodarowania przestrzeni, a co za tym idzie do umieszczania misek w kątach klatki. Niestety to nie jest dobre postępowanie w przypadku niemal każdego zwierzęcia. Miski (a także paśniki), muszą być umieszczone w takim miejscu, aby zwierzak mógł swobodnie się obrócić dookoła, w przeciwnym wypadku, przez zaniepokojenie ewentualnym atakiem, zwierze może dążyć do szybkiej konsumpcji pokarmu. Może go to skutecznie powstrzymywać przed spokojnym przegryzaniem.

A CO Z OWOCAMI?

Istnieją owoce, które bezpiecznie, jednak w umiarkowanych ilościach można prowadzić do diety królika, jednak należy uważać. Owoce zawierają dużo cukru, który podawany regularnie w konsekwencji może prowadzić do otyłości oraz chorób.

CZY JEŚLI KRÓLIK JE GRANULAT, TO POWINIEN TAKŻE JEŚĆ INNE PRODUKTY?

Tak, królik także karmiony bazowa granulatem powinien mieć zapewniony dostęp do siana z przyczyn omawianych już przy okazji budowy układu pokarmowego. Granulat jest pokarmem o wysokiej gęstości energetycznej przy niskiej masie. Samo podawanie granulatu może wpłynąć znacząco na opróżnianie układu pokarmowego. Spożycie innych pokarmów musi odbywać się sposób kontrolowany i zależy od wielu czynników.

MÓJ KRÓLIK ZJADA KUPY!

Tak, to prawda, króliki zjadają własne odchody dla ich lepszego wykorzystania i jest to zjawisko normalne.